Detrox
Dezenfeksiyon Nedir?

Dezenfeksiyon Nedir?

Dezenfeksiyon, herhangi bir ortam üzerinde enfeksiyona sebebiyet verebilecek zararlı mikroorganizmaların, insan ve çevre faktörlerinden arındırılarak güvenliğin sağlanması işlemidir. Dezenfeksiyonun yapılmasındaki neden ise mikroorganizmaları tamamen yok etmek değil, insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde minimum düzeye düşürmektir.

Günümüzde enfeksiyon kaynaklı hastalıklara bağlı ölüm ve sağlık sorunları dikkate alındığında dezenfeksiyonun önemini fazlasıyla anlamamız gerekmektedir. Bizler de sizler için derlediğimiz bu yazıda Dezenfeksiyonun Önemi Nedir? Dezenfeksiyon Yapılırken Kullanılan Yöntemler Nelerdir? Gibi soruları yanıtlıyoruz.

Dezenfeksiyonun Önemi Nedir?

Hayatın her Anında ve pek çok alanında önemli olan Dezenfeksiyon özellikle Çin üzerinden tüm dünyaya yayılan ve uzun bir süre hayatımızda derin izler bırakan Covid-19 ve pandemi süreci ile birlikte, ister istemez herkes bu salgından korunmak adına daha temiz koşullarda yaşamaya yönelik yollar aramaya başladı. Bu süreçte kafamızı kurcalayan ve en çok araştırdıklarımızdan biri de Dezenfeksiyon Nedir? Neden Dezenfektan Kullanılmalıdır? gibi sorular olmuştur. Hayatımızda hep var olan, ancak adını duymadığımız bu temizlik yöntemini bu sayede daha yakından tanıyarak tanıma fırsatı buluyoruz.

Peki Dezenfeksiyon Neden Önemlidir ? Yapılmazsa Ne olur ? Yapılırsa ne olur?

Yapılmazsa

 • Belli aralıklarla dezenfeksiyon yapılmayan, her türlü toplu faaliyetin yürütüldüğü spor salonları, okullar, yüzme havuzları vb. fiziki temasın ve yakınlığın bolca olduğu yerlerde kulak, boğaz, burun, göz, deri ve çeşitli enfeksiyonlara yakalanma riskimiz bir hayli artar.

Yapılırsa

 • Bu ortamlarda sağlığımızı korumak adına eşyaların, maddelerin üzerine yerleşmiş enfeksiyon türeten ajanların fiziki ve kimyasal dezenfeksiyonunun yapılması bizleri her türlü enfeksiyondan korur ve sağlığımızın olumsuz yönde etkilenmesini engeller.

Dezenfeksiyon Yapılırken Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Dezenfeksiyon işlemi uygulanırken kullanılan bazı yöntemler vardır. Bunlar ortama veya yapılacak işleme göre farklılık gösterir. Karşımıza en çok çıkan aşağıdaki Dezenfeksiyon türünden kısaca bahsedelim:

Kimyasal Dezenfeksiyon

Kimyasal dezenfektanlar kullanılarak ev, ofis gibi yerlerdeki her türlü nesnenin veya cilde uygun olanlarla da cilt üzerine sürülerek uygulanan yöntemdir. Günümüzde en sık kullanılan dezenfeksiyon uygulamasıdır.

Detro Healthcare İle Dezefeksiyon!

Uzun yıllardır sektörün içinde var olan, hijyenin gerekli olduğu her noktada Dezenfeksiyon ürünleri üreten Detrox,  müşterilerine entegre çözümler sunmaktadır.

Bir hastanenin, bir kliniğin; ameliyathanesinden, yoğun bakım ünitesine, hasta bakım ünitelerinden, yeni doğan ünitelere, sterilizasyon birimlerinden endoskopi ünitelerine kadar ihtiyaç duyulan her alan için dezenfeksiyon ürünleri üretmektedir.

Özellikle medikal alandaki bu yetkinliğini Veterinerlik alanına da taşıyan Detrox; kümes, ahır, ağıl, hayvan barınakları, kuluçkahane, veterinerlik, gıda işletmeleri gibi binaların yüzeylerinin, alet ve ekipmanlarının, su sistemlerinin ve ortamın hijyen ve dezenfeksiyonu için de ürünler üretmektedir.

  Ürünlerimiz hakkında bilgi almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

  Open chat
  1
  Merhaba 👋
  Hangi konuda bilgi almak istemiştiniz?