Detrox
Endoskopi Hijyen Ve Dezenfeksiyonu Nedir?

Endoskopi Hijyen Ve Dezenfeksiyonu Nedir?

Endoskopi, özellikle sindirim sistemi bazlı yaşanan hastalık ve sıkıntıları çözebilme adına,  Doktorlar tarafından hastanın boğazından midesine kadar uzanan esnek yapıdaki tıbbi cihazlar ile tedavi ve tanı için kullanılan alettir. İnsan vücuduna girmesi sebebiyle içereceği farklı türdeki zararlı mikroorganizmaların diğer insanların sağlığı açısından bir tehdit oluşturmaması adına bu aletlere uygulanan temizlik ve dezenfeksiyon ile sağlanan hijyene Endoskopi hijyeni ve dezenfeksiyonu denir.

İçereceği risk ve kullanım şekli düşünüldüğünde, bilinmesi gereken çok şeyin olduğu bu teknolojik alet için derlediğimiz bu yazıda,  Endoskopi Hijyen ve dezenfeksiyonu yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir? Endoskopi Hijyen ve dezenfeksiyonunda Kullanılan Ürünlerimiz Nelerdir? gibi soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Endoskopi Hijyen Ve Dezenfeksiyonunda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hastane ortamlarında her gün binlerce insanın tedavisi gerçekleşiyor. Yoğun bakım servisleri, çeşitli yaralanmalar ve daha birçok sebeple dolup taşıyor. Tabii hal böyle olunca enfeksiyon bulaşı riski ciddi oranda artıyor. Bunun yanında Doktorların muayenesi ile tanı koyma amaçlı hastanelerde bulunan birçok alet de mevcut.

 Şüphesiz ki bunlardan en çok aşina olduğumuz ise endoskoplardır. Tüm organlarımıza dokunabilen ve tanı koymada oldukça yararlı olan bu aletin bir de hijyen ve dezenfeksiyon kısmı var ki, bu hepsinden daha da önemli. Peki Endoskopi Hijyen ve dezenfeksiyonu Nasıl Sağlanmalı? diye merak ediyorsanız gerekenleri şu şekilde cevaplayabiliriz.

 • Sökülüp takılabilen parçalar kendine uygun olan manuel temizlik aparatları ve fırçalar ile temizlenmeli
 • Bu temizlik yapılırken enzimatik kan çözücü özelliği olan kimyasallar kullanılmalı
 • Cihazda oluşan her türlü atık, bu kimyasal solüsyonlar yardımı ile yumuşatıldıktan sonra su ve fırça vasıtasıyla temizliği sağlanmalı.
 • Endoskoplar dezenfekte edilmeden önce mutlak suretle temizlenmeli!
 • Belirli aşamalarda kullanılan fırça gibi materyaller işlem sonrası tekrardan kullanılan hale getirilecek şekilde temizlenmelidir.

Endoskopi Hijyen Ve Dezenfeksiyonunda Kullanılan Ürünlerimiz Nelerdir?

Günümüzde tedavi ve temizlik amaçlı kullanılan binlerce kimyevi madde bulunmaktadır. Her ikisindeki ince çizgi, insan sağlığına ve çevreye ve tıbbi cihazlara verdiği zararın minimum ya da hiç olmayacak şekilde üretilebilmesinden geçiyor.

Bizler DETROX olarak tüm medikal alanlarda kullanılan ürünlerde olduğu gibi endoskopi hijyen ve dezenfeksiyonunda da,  yüksek konsantre kimyasallar ile en kaliteli ve en uygun fiyatlı ürünleri hizmetinize sunuyoruz. Endoskop hastalar için daha nasıl güvenilir hale gelebilir, temizlik& dezenfeksiyon işlemleri nasıl etkin olur üzerine çalışarak, doğru temizlik ve dezenfeksiyon işlemleri için aşağıdaki ürünleri geliştirdik.

DETRO ENZYM:

Tıbbi aletler için kullanılan konsantre enzimatik temizleme solüsyonudur. Her türlü cerrahi aletin medikal cihazların ve endoskopların ön temizliğini sağlar. Yüzeylerde bulunan tüm organik artıkları temizler. İçerdiği enzimler ile uygulandığı aletler üzerindeki tüm kalıntıları çözer.

DETRO ENZYM PLUS:

Tıbbi aletler ve endoskoplar için kullanılan enzimatik temizleyicidir. Cerrahi aletler, medikal cihazlar ve endoskopların ön temizliğinde kullanılır. Konsantre bir temizleyicidir.

 DETRO ENZYM PLUS DW

Tıbbi alet ve Endoskoplar için otomatik yıkama cihazlarında kullanılan enzimatik temizleyicidir. Flexible endoskopların, Detrowash serisi endoskop yıkama ve dezenfeksiyon cihazlarının ön temizlik aşamasında kullanılır. 5’lİ enzim içeriği ile uygulandığı her alanda kalıntıları çözerek daha etkili bir temizlik sağlar.

DETRO INSTRUCLEAN:

Tıbbi alet Temizleme solüsyonudur.  Cerrahi ve endoskopik aletler laboratuvar malzemeleri ve Diş hekimliği cerrahisinde yararlanılan aletlerin temizliğinde kullanılır. Daldırma yöntemi veya ultrasonik yıkama cihazlarında da kullanıma uygundur. Kullanılan materyalin ömrünü uzatır. Konsantre bir üründür.

DETRO OPA:

Ortofitalaldehit bazlı yüksek düzey tıbbi alet ve endoskop dezenfektanıdır.

Cerrahi aletler, bükülebilir ve bükülemez endoskopların yüksek düzey dezenfeksiyonunda kullanılır. Polistiren, paslanmaz çelik, PVC, akrilik, polikarbon, seramik, ABS, silikon, HDPE, kauçuk, camdan imal edilmiş tıbbi cihazların dezenfeksiyonuna uygundur

DETRO PAA 2200:

Perasetik asit bazlı yüksek düzey tıbbi alet ve endoskop dezenfektanıdır. Paslanmaz çelikten yapılmış genel cerrahi, anestezi ve dental cerrahi aletlerinin, rijit ve flexible endoskopların, plastik, silikon, cam, akrilat, lastik ve kauçuktan yapılmış medikal aletlerin yüksek düzey dezenfeksiyonunda kullanılır. Isıya dayanıksız tıbbi aletlerin yüksek düzey dezenfeksiyonunda kullanıma uygundur.

DETRO PLUS PAA DW:

Perasetik asit bazlı yüksek düzey tıbbi alet ve endoskop dezenfektanıdır.

Flexible endoskopların Detrowash serisi endoskop yıkama ve dezenfeksiyon cihazlarında yüksek düzey dezenfeksiyonu için kullanılır. Plastik, silikon, cam, akrilat, lastik ve kauçuk materyallere zarar vermez. Konsantre bir üründür.

  Ürünlerimiz hakkında bilgi almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

  Open chat
  1
  Merhaba 👋
  Hangi konuda bilgi almak istemiştiniz?