Detrox
Kümes Dezenfeksiyonu Nedir?

Kümes Dezenfeksiyonu Nedir?

Kümes Dezenfeksiyonu

Kanatlı işletmelerinde (kümesler, kuluçkahaneler, kesimhaneler, nakil araçları, gıda ve yem depoları) kârlı bir üretim için ilk yapılması gereken hastalıkların çıkışını ve yayılmasını en aza indirgemektir. Kümes dezenfeksiyon işlemi, canlıların kontaminasyon riskini önleyerek, antibiyotik kullanımını azaltır, üretimin sürdürülebilirliğini sağlar.

Kümes Dezenfeksiyonu Nedir?

Hayvan yetiştiriciliğinin yapıldığı alanlardan biri kümeslerdir. Kümes dezenfeksiyonunun belirtilen her bir aşaması aynı titizlik ile uygulanmalıdır: kaba temizlik, su sistemleri dezenfeksiyonu, ön yıkama, dezenfeksiyon, fumigasyon. Kaba temizlik iyi bir ön yıkama ve dezenfeksiyon işlemi gerçekleştirilmesi için önemli ilk adımdır. İyi bir dezenfeksiyon için iyi bir ön yıkama yapılıp, kümesler organik madde varlığından arındırılır.  Etkili bir dezenfektan seçimi ile kümeslerde mikrobiyal kontaminasyon önlenir. Fumigasyon işlemi ile erişilmesi zor alanlar için dezenfeksiyon işlemi gerçekleştirilir. Bu aşamalar ile kümes dezenfeksiyonu tamamlanmış olur.

Kümes dezenfeksiyonu için biyogüvenlik önlemleri tamamlanmalı ve sürdürülebilirliği sağlanmalıdır. Biyogüvenlik, modern biyoteknoloji ürünlerinin insan ve hayvan sağlığı ile çevre üzerinde oluşturabileceği olumsuz etkilerin belirlenmesini ve belirlenen risklerin oluşma olasılığının ortaya çıkması durumunda oluşacak zararların kontrol altında tutulması için alınacak önlemleri kapsamaktadır. Kümes dezenfeksiyonunun sürdürülebilirliği için işletmeye girişler-çıkışlar eş zamanlı olarak kontrol altına alınmalı, araç trafiği ayrıca kontrol edilmelidir. Bu sebepten kümes dezenfeksiyonu sağlandıktan sonra iç ve dış etkenlerden korunması için kullanıcı-hayvan-çevre güvenliği sağlanmalıdır.

Yenilikçi Detrovet ürünlerimiz ile biyogüvenlik önlemlerini tamamlayıp, sürdürülebilirliği sağlamanız için yanınızdayız.

Kümes Dezenfeksiyonu Nasıl Sağlanır?

Detrox, kümes dezenfeksiyonu için gerekli ürünleri müşteriye sunmanın yanı sıra müşteriyi ziyaret eder, kanatlı işletmelerin yer seçimlerini analiz eder. İşletmenin uygunluğuna göre kümes dezenfeksiyon programı oluşturarak, Detrovet ürünleri ile entegre biyogüvenlik çözümleri sunar.

Detrovet Kümes Dezenfeksiyon Programı başlıca aşamaları:

Kaba Temizlik: İyi bir kümes dezenfeksiyonu sağlanması için iyi bir kaba temizlik yapılmalıdır. Yetiştirilen hayvanlar, dezenfeksiyonu yapılacak kümesten dışarı alınır. Kümes zemininden altlık, yemlikler ve gübreler uzaklaştırılır. Yüzeylerin kaba kirden arındırılması için temiz su düşük basınç ve yüksek debide kullanılarak, tüm kümes kirden arındırılır. Kümes, dezenfeksiyon ve ön yıkama işlemi başlatılmadan önce Detrovet ürünlerinin kullanımı için hazır hale getirilir.

Su Sistemleri Dezenfeksiyonu: Kümesteki hayvanların yemden yararlanmaları, antibiyotik kullanımını azaltmaları, sindirim problemleri yaşamamaları için hayvanlara sağlanacak temiz ve kaliteli su çok önemlidir. Su hijyeninin sağlanabilmesi için biyofilm tabakası oluşumu istenmemektedir. Bunu önlemek için Detrox; su sistemi inceleme, su kalitesinin analizi, su sisteminin temizliği, etkili dezenfektan kullanımı, su kalitesinin sürekli kontrolü gibi sıralı adımların izlenmesini su hijyeninin ve kalitesinin korunması için önermektedir. Detrox, farklı içeriklere sahip Detrovet Peroxy, Detrovet San Chlor DT ve Detrovet Silverox ürünleri ile su sistemi dezenfeksiyonu için birçok alternatif sunar.

Ön Yıkama: Kümes dezenfeksiyonu için bir diğer adım iyi bir köpüklü bir temizlik yapılmasıdır. Kirlerinden arındırılmış kümeslerde temizlik öncesi ve sonrası yapılacak ölçümler temizlik etkinliğinin kontrol edilebilmesi için önemli bir parametredir. İyi bir köpüklü temizlik için etkili bir deterjan seçilmelidir. Seçilen deterjanın yüzeyde tutunan bir köpük oluşturması çok önemlidir. Detrox, farklı içeriklere sahip Detrovet Alkafoam ve Detrovet Enzofoam ürünleri ile ön yıkama işlemi için birçok alternatif sunar.

Dezenfeksiyon: Dezenfektanların antimikrobiyal aktiveleri organik madde varlığında azaltılabilmektedir. Bu sebepten, iyi bir temizlik işlemi sonrası etkili bir dezenfektan seçilerek kümes dezenfeksiyon işlemine devam edilmelidir. Dezenfektan seçiminde dikkat edilmesi gereken parametreler; dezenfektanın stabil, geniş spektrumlu ve korozyona neden olmayan özelliklerde olmasıdır. Detrox, farklı içeriklere ve kullanım tekniklerine sahip  Detrovet Farmdes, Detrovet GDA, Detrovet Forte, Detrovet Iodes, Detrovet Pro Activ, Detrovet Activ, Detrovet Quat Des, Detro San Floor, Detro San HP, Detrovet Black-Px ürünleri ile genel dezenfeksiyon için birçok alternatif sunar.

Fumigasyon: Kaba temizlik, iyi bir ön yıkama ve dezenfeksiyon işleminden sonra, kümes dezenfeksiyon programının tamamlanabilmesi için erişilmesi zor bölgelere yüksek difüzyon etkisi ile ulaşılması gerekmektedir. Kullanılacak ürün miktarı, kapalı ortamda dumanlama yapılacak alana göre hesaplanarak belirlenir.

    Ürünlerimiz hakkında bilgi almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

    Open chat
    1
    Merhaba 👋
    Hangi konuda bilgi almak istemiştiniz?