Detrox
Endoskop Yıkama ve Dezenfeksiyon Cihazı Nedir?

Endoskop Yıkama ve Dezenfeksiyon Cihazı Nedir?

Endoskopi: İç organların ve vücut boşluklarının teşhis ve/veya tedavi için görüntülenmesidir. Bu amaçla kullanılan tıbbi cihazların genel adı endoskop’tur. Endoskopların temel amacı görmek ve göstermektir. Endoskoplar kullanıldıkları bölgeye ve özelliklerine göre farklı isimler alırlar (1)

Endoskoplar, hastaya giren kısmının (distal kısımlarının) özelliklerine göre bükülebilir endoskop, bükülemez endoskop ve yarı bükülebilir endoskop olarak sınıflandırılır(1)

Endoskop kullanımının artmasıyla birlikte, diğer hastaların enfekte olmaması için, endoskopların temizlenmesi ve dezenfekte edilmesine ihtiyaç duyulmuştur (2).

Endoskop dekontaminasyonunda dikkat edilmesi gerekenler (1),

 • Teleskoplar, fiberoptik ışık kabloları, trokar kapakları ve contaları vb. hassas cihazların temizliği, su ve nötr pH’ya yakın deterjan kullanılarak, yumuşak hareketlerle düşme ve çarpmaları önleyecek şekilde yapılmalıdır. Detro Enzim gibi enzim içeren çözeltiler protein kalıntılarının temizliğinde çok etkili, işlemi kolaylaştırıcı ürünlerdir.
 • Temizlik için kullanılan fırçalar tek kullanımlık olmalı ya da her kullanımdan sonra uygun şekilde temizlenmelidir.
 • Temizlik işleminde sert kumaşlar veya metal çubuklar kullanılmamalıdır.
 • Endoskopun sterilizasyonu hakkında en küçük bir şüphe varlığında, cihaz tekrar steril edilmeden kesinlikle kullanılmamalıdır.

İnsan müdahalesini ortadan kaldıran, kullanıcı çapraz kontaminasyonu engellenmesi ve artan talep ile biyomedikal mühendisliği tarafından daha gelişmiş bir ürün gereksinimi arttı ve böylece tam otomatik yıkama ve dezenfeksiyon cihazları ortaysa çıktı.

Cihazlar bu özelliklerinin yanında, hızlı temizlik ve dezenfeksiyon ihtiyacının giderilmesinde de önemli katkı sağlıyor.

Gelin, yıkama ve dezenfeksiyon işlemini yapan cihazları biraz daha yakından tanıyalım:

Endoskopi işleminde kullanılan endoskopun dış yüzeyini ve tüm kanallarını, endoskoba zarar vermeden temizleyen ve dezenfekte eden cihazlara verilen genel addır.

Cihaz, uygun olmayan manuel temizleme ve dezenfeksiyondan kaynaklanan riskleri ortadan kaldırarak, otomatik bir kontrol sağlamaktadır.   Ayrıca, müşteriye endoskopunu ihtiyaçlarına göre temizlemesi ve dezenfekte etmesi için kullanıcı dostu bir platform sağlamaktadır.

Temel olarak bir endoskop yıkama ve dezenfeksiyon cihazı;  kaçak test, temizleme, dezenfeksiyon ve durulama ve kurutma adımlarından oluşmaktadır.

Endoskopun düzgün temizlenmesi ve dezenfeksiyonu önemli olduğu kadar, işlemde kullanılan cihazın kendini dezenfekte etme özelliğine sahip olması ve durulamada kullanılan suyun işlenen endoskoplar için uygun bir mikrobiyolojik kalitede olmalıdır, yani bronkoskoplar ve tüm invaziv endoskoplar için bakteri içermeyen (steril veya filtrelenmiş) su kullanılmalıdır. Bu sebeple cihazların içindeki su dezenfeksiyonuna da katkı sağlayan gelişmiş su filtreleri önemlidir.

 1. Sterilizasyon Dezenfeksiyon Rehberi, 2019
 2. http://www.iraj.in/journal/journal_file/journal_pdf/6-224-145441480454-57.pdf

Detrox, rakiplerinden farklı olarak; hastanelerin Endoskopi üniteleri için hem endoskop yıkama ve dezenfeksiyon cihazını üretiyor hem de endoskopların yüksek düzey dezenfeksiyonunda kullanılan temizleyici ve dezenfektanların üretimini gerçekleştirmektedir.

Detro Wash serisi olarak adlandırılan ve Detroscopy ürün grubu içerisinde yer alan, esnek endoskopların kullanımından sonra yıkanması ve dezenfekte edilmesi için kullanılan Otomatik Endoskop Yıkama ve Dezenfeksiyon Cihazı farklı modelleri ve özellikleri ile karşımıza çıkmaktadır.

Isıtmaya gerek kalmadan yıkama ve dezenfeksiyon işlemi, U/V sistemi ile kullanım suyu dezenfeksiyonu tüm modelleri için ortaktır. En son model Detro Wash serisi ile sürekli otomatik kaçak test kontrolü, özel dizayn edilmiş hava tabancası, kısa süreli tam döngü yıkama ve yüksek dezenfeksiyon, çift skop yıkama, otomatik kapak, gelişmiş su filtreleme sistemi özellikleri ile müşterileriyle buluşmaktadır.

Detrowash 5000-7000 Serisi
Detrowash 5000-7000 Serisi

  Ürünlerimiz hakkında bilgi almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

  Open chat
  1
  Merhaba 👋
  Hangi konuda bilgi almak istemiştiniz?