Detrox
Neden Ortam Dezenfektanı?

Neden Ortam Dezenfektanı?

Ortam Dezenfektanı; Hastane, Okul, Çocuk Kreşleri, Klinikler,  Spor Salonları ve her türlü etkinliğin yapıldığı toplu alanların dezenfeksiyonunda kullanılan kimyasal maddelere verilen addır. Tabii işin içine kimyasallar girdiğinde bu konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmamız, dezenfektanları kullanırken ya da bulunduğumuz ortamın dezenfeksiyonu yapılırken, daha bilinçli ve doğru kararlar vermemizi sağlar.

Bizler de bu yazımızda bu şuuru sizlere aşılamak adına Ortam Dezenfektanının Önemi Nedir? İyi bir Ortam Dezenfektanı nasıl Olmalı?  Ortam dezenfektanı ve Ortam Dezenfeksiyon Cihazı Nasıl Bir Etkileşime Sahiptir? Gibi soruları sizler için yanıtlıyoruz.

Ortam Dezenfektanının Önemi Nedir?

Toplu alanların sahip olduğu etkileşim gücü ile sosyalliğin artırması yanında, yaydıkları mikrop ve enfeksiyonlar sebebiyle büyük salgınlara da neden olduğu biliniyor. Bu tür ortamlarda kendimizi ne kadar korursak koruyalım hastalığı bir şekilde kapıyoruz ve bu dolaylı yoldan çevremizdeki herkesi de etkiliyor. Bunun en yakın örneği ise Covid-19 salgını.

Bu tür salgınları önlemek ve riskin arttığı ortamların daha güvenilir hale getirilebilmesi için kullanılanların başında gelen ortam dezenfektanlarının önemi ise hala tam olarak anlaşılamamıştır.

Peki Neden Ortam Dezenfektanı ?  diye sorulduğunda yanıtlamak gerekirse;

 •  İçeriğindeki kimyasal bileşikler ile kullanıldığı alanda bulunan mikroorganizmaların hücre duvarı ve hücre zarında hasara yol açar. Oluşan bu hasarla DNA yapısı bozulan bu mikroorganizmalar etkisiz hale gelir.  
 • Dezenfektanlar mikroorganizmaların çoğalmasını da engeller.
 • Bazıları ise bu mikroorganizmaların hücre yapılarını olumsuz yönde etkileme gücüne de sahiptirler.

Genel itibariyle önemini anlatacak olursak,  toplum sağlığını tehdit eden ve hastalık yapıcı zararlı mikroorganizmaları etkisiz hale getirerek, salgınların önlenmesinde önemli rol oynarlar. 

İyi Bir Ortam Dezenfektanı Nasıl Olmalı?

Bir ortamın dezenfeksiyonu denildiği zaman tabii ki akla ilk olarak dezenfektanlar gelir. Kimyasal güçleriyle ve bileşenleri ile piyasada birçok marka ve türevi bulunan bu maddeler kullanıldıkları alanlarda oluşturacakları etkilerle belli standartlara sahip olmalıdır. İdeal bir ortam dezenfektanı için bilmemiz gerekenler şunlardır;

 • Tüm zararlı mikroorganizmalara karşı etkin olmalı
 • Çevre ve insan sağlığına zarar vermemeli
 • Kokusu olmamalı
 • Uygulandığı ortamlar ve yüzeylere zarar vermemeli
 • Su ile temas ettiğinde kolayca çözülebilmeli
 • Fiyatı uygun ve etkili olmalı

Ortam Dezenfektanı ve Ortam Dezenfeksiyon Cihazı Nasıl Bir Etkileşime Sahiptir?

Makinelerin hayatımızı kolaylaştırdığı yadsınamaz bir gerçektir. Bizlere gerek zaman, gerekse bedensel yorgunluk açısından birçok avantaj sağlarlar. Ortam dezenfektanını, ortam dezenfeksiyon cihazı ile birlikte kullandığımız zaman bizlere sağlayacakları yararlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Uzaktan kumandalı sistemi ile dezenfeksiyon yapılan ortamdan uzak kalacağımız için personel ve kendi sağlığımız olumsuz yönde etkilenmez.
 • Cihaz ve dezenfektan aynı anda kullanıldıklarında ortam dezenfektanının, uygulanacak alana homojen olarak nüfuz etmesi sağlanır.
 • Medikal alanlar, kreşler, okullar, toplu taşıma alanları hayvan barınakları, tavuk çiftlikleri gibi her türlü ortam içerisinde ulaşılması en zor noktalara erişerek dezenfeksiyon işleminin gerçekleşmesi sağlanır.
 • Aldehit ve fenol içermeyen kimyasal içerikler ile insan sağlığını olumsuz yönde etkileyecek etkenler ortadan kalkmış olur.
 • Solüsyon içeriği ile mikro organizmaların hızlı bir şekilde etkisiz hale getirilmesi sağlanır.

Özellikle tüm dünyayı etkisi altına alan pandemiyle beraber Ar-Ge’si ve üretimi Detrox tarafından yapılan Detro Air Spray, sağlık sektöründe olduğu kadar farklı sektörlerde de çok ciddi talep gören bir üründür. Ameliyathane, yeni doğan, yoğun bakım alanları, laboratuvarlar, dental birimler, okul, veteriner klinikleri, gıda işletmeleri gibi pek çok farklı ortamın dezenfeksiyonunda kullanılmaktadır. Yüksek düzey dezenfeksiyon işlemini kuru buhar şeklindeki özel pulvarizasyon yöntemi ile etrafında bulunan hiçbir nesneye zarar vermeden; kalıntı, nem ve ıslaklık bırakmadan Hidrojen Peroksit ve kolloidal gümüş içerikli solüsyonu ile doğa dostu bir şekilde gerçekleştirmektedir.

  Ürünlerimiz hakkında bilgi almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

  Open chat
  1
  Merhaba 👋
  Hangi konuda bilgi almak istemiştiniz?